Vzhledem k současné situaci a doporučením odborníků jsou všechny běhy letních táborů v Nakolicích zrušeny. Vybrané finanční prostředky budou zákonným zástupcům vráceny. Děkujeme za pochopení.

Nejlepší letní dětský tábor na jihu Čech. Nakolice 1. běh. Více než 40 let vzpomínek. Tábor založen roku 1970.

Vesmírní dobyvatelé

Publikováno: 01.09.2019

ARCHIV

Přehled roku


Vesmírní dobyvatelé

2019

Stanislav Brůha

1. Men In Black, 2. Toy Story, 3. Gyganti, 4. Milky Way, 5. Star Trek

Vesmírní dobyvatelé


Mnoho z Vás jezdí se začátkem prázdnin na dovolenou k moři, za kulturou nebo památkami. Jen málo koho napadne odletět do vesmíru a stát se jeho dobyvatelem. Zhruba 85 juniorských kosmonautů tuto příležitost dostalo a první dva týdny strávili mezi hvězdami, planetami, asteroidy, vesmírnými portály a stanicemi.

Na úplném začátku byli všichni rozřazeni do pěti flotil: Men in Black, Toy Story, Gyganti, Milky Way a Star Trek. Následně se ubytovali v jednotlivých hostel-modulech a dojedli svou poslední stravu pozemšťanů. Večer nás čekala první zátěžová zkouška v podobě vesmírné bouře a galaktického vichru. Naše intergalaktická základna sice utrpěla menší újmy, ale rázem se ukázalo, že každý zde přítomný kosmonaut umí zachovat klid a postavit se čelem nepříznivým podmínkám. Společnými silami jsme dali vše do pořádku a zapsali si tuto událost do svých mozkových laloků pro předání informace dalším generacím. Druhý den probíhaly přípravy skafandrů, praporů, pokřiků, nejrůznějších kosmických zbraní, trumpet a komunikátorů. Společně s tím začalo kosmické stravování a první náročné mise. Molekulární kuchyně připravovala jen ty nejlahodnější mikro i makromolekulární speciality mezi které patřily například nadpozemsky zdravé kaše, hamburgery, tortilly, ale i klasické nám pozemšťanům známé polívky, omáčky a moučníky. Kosmonauti tedy hladem rozhodně nestrádali.

Cílem jednotlivých flotil bylo dostat co největší počet svých lodí na planetu Zemi. Zní to poměrně jednoduše, ale když vezmete v potaz složité plánování trasy, vyhýbání se asteroidům, přelety mezi jednotlivými orbity pouze přes stejné portály, vesmírné plenitele, kteří se snaží zničit vaši loď nebo samotnou zásobu paliva na dalekou cestu, jednoduchost je rázem pryč. Právě palivo bylo tím stěžejním bodem celého vesmírného dobývání. Každý den se posádky snažily získat co nejvíce paliva v jednotlivých misích.

Paměť si astronauti procvičili například v živém pexesu, v hledání a rozpoznávání vesmírných gangů, nebo v náročném přenosu informace. Fyzickou kondici prokázali při misích: kosmická vybika, doplňování paliva raketoplánu (zde se zapotili především asistenti velitelů posádek), nebo souboj vesmírných lodí. Několika flotilám se tato mise ani nepodařila dokončit, jelikož jejich lodě ztroskotaly a kosmonauti tak okusili, jaké to je být ve svém skafandru na pospas vesmírné mlhovině v podání Nakolického rybníka. Kombinace zručnosti, znalostí i rychlosti museli použít například při roji meteorů, kde se ukázalo, jak si dokáží astronauti poradit s rozděláním ohně, vyluštěním křížovky a rychlém průletu skrze tento roj. Dalším nelehkým úkolem byla záchrana lidstva, kdy bylo potřeba vypnout tikající bombu umístěnou v hlídkové věži. Po cestě museli kosmonauti skládat tangramy, luštit morseovku, skákat přes švihadlo, hledat rozdíly a mnoho dalšího. Asi nejnáročnější teplotní zkoušku absolvovaly posádky při takzvaných lovcích odměn. Daleká cesta pro zatykač na vesmírného padoucha, plnění úkolu a následně samotné ulovení zločince dalo všem opravdu zabrat. No schválně, jak rychle dokážete sníst krajíc chleba? Jak dlouho vydržíte stát na jedné noze? Jste velmistři v pexesu? Nebo umíte s přehledem střílet z luku na terč? Asi už tušíte, že kosmonauti musí opravdu dokonale zvládat naprosto vše!

V průběhu kosmického výletu do nedaleké galaxie s názvem Nové Hrady čekali na astronauty vesmírní pašeráci. Zvláštní bylo, že nikomu nic neukradli, ale naopak se snažili nenápadně podstrčit svá malinkatá sledovací zařízení protivníkům. Ti, pokud si těchto štěnic všimli, se jich ale opět rázem snažili zbavit. Kosmonauti tak museli být neustále ve střehu a cílem bylo dojít zpět na základnu s co nejmenším počtem štěnic.

Letošní mezihvězdná výprava se neobešla ani bez slavnostního křtu nováčků z řad astronautů seniorů. Na tuto velkolepou událost se dostavil sám velevážený král Neptun se svou galaktickou superlodí a svými pomocníky. Křest přežili všichni ve zdraví a nikdo neutrpěl žádnou fyzickou ani psychickou újmu. (teda aspoň v to doufáme) 😀

Souboj všech flotil byl až ke konci celého vesmírného dobývání poměrně vyrovnaný a odpovídající výsledkům v jednotlivých misích. Poslední den se však takzvaně „zamíchaly karty“ a s opravdu velkým štěstím nakonec dopravili nejvíc svých lodí na planetu Zemi kosmonauti z flotily Milky Way.

Tímto bychom rádi za celé vedení kosmického prostoru udělili ocenění za neskutečnou nadupanost všem astronautům juniorům, kteří se letošního dobývání vesmíru zúčastnili! Všichni jste byli takzvaně kosmonauti na výbornou, a proto získáváte titul ASTRONAUT DOBYVATEL. (nezapomínejte jej uvádět při svých podpisech – titul patří za jméno např. Franta Volejník ASTRONAUT DOBYVATEL) 😀

Tak zas příští rok na začátku prázdnin AHÓÓÓJ !!!

Za 1. běh LDT Nakolice Váša Šimánek