Publikováno: 06.12.2021
Husité
2021
Standa Brůha
1. Šiškové, 2. Ležáci, 3. Rubašové, 4. Coopáci, 5. Drsné včely
Boží bojovníci
Pátého července na nakolických hradbách stálo přes sedmdesát stoupenců Jana Žižky, kteří se rozhodli vrátit o několik století zpět bojovat, dobývat a chránit svá území jako husité.
Po náročné cestě, kde všech pět husitských oddílů čelilo nemalým překážkám, jako byla covidová potvrzení, výprava autobusem z nedalekých Borovan, dorazily oddíly do tábora. Tímto momentem počala dvanáctidenní bitva o nakolické území. Do nakolických lesů a hájů vyrazili bojovat jen ti nejsilnější a nejzdatnější. Mezi ně patřili Šiškové, Ležáci, Rubašové, Coopáci a Drsné včely. Ale zvítězit mohl pouze jeden oddíl.
Dobytí a zisku nakolického území předcházelo mnoho bitev a soubojů, ve kterých se dennodenně oddíly setkávaly tváří v tvář. Jak se ale dozvíme, který husitský oddíl získá nadvládu nad celými Nakolicemi? Všechna táhnutí armád, dobývání území, útoky s vozovými hradbami, budování vesnic, hradišť a měst byly zaznamenávány na obrovské mapě, která se den co den měnila před očima.
Po příjezdu všichni bojovníci prozkoumali okolí nakolických břehů a hlubokých lesů. Dozvěděli se, kde se nachází důležitá místa, jako jsou například výsernice, krčma, výkrmna či šúrovna. Poté společně usedli u ohně a seznámili se s pradávnou historií. Na své vlastní oči mohli také bojovníci spatřit jednookého Žižku. Po celém dni se vydali složit hlavu do svých obydlí. Ráno se svítáním slunce bylo cítit ve vzduchu, že se blíží první bitva, a to bitva u Sudoměře, kde se oddíly prodíraly hlubokými bažinami. Během bitvy se ztratilo obrovské množství zbraní, a tak se oddíly vydaly následující den na jejich sběr. Zdatná vojska se přeplavila přes nakolický brčálník a dostala se až na pustý ostrov. Síla v rukou a nohou ale není všechno. Bylo potřeba si ověřit, jak jsou na tom mozkovny jednotlivých bojovníků, a tak si je pěkně zahřáli (někteří zavařili) v kvízoběhu.
Tradičně se letos opět konala bitva, kde každý voják nasazuje svůj život. Svou účastí v této hře prokazuje hbitost, obratnost, reflexe, pružnost zad a kvalitu úskoků před míčem.
V dalších dnech jsme se společně vydali na hřbetech našich koňů na Vítkov, kde se konala bitva proti jednomu společnému nepříteli, kterému čelily všechny husitské oddíly, a to křižákům. Podařilo se nám vší silou křižáky porazit, a tak se král Zikmund rozhodl vojenské tažení proti husitům ukončit. Někteří křižáci se ale vzdát nechtěli a ukryli se v lese mezi borůvčím, ale mezi prsty husitským vojskům neproklouzli.
Pod vedením hejtmana Jana Čapka ze Sán se oddíly vypravily na spanilou jízdu až k Baltu, kde se vojáci trochu odpoutali a pořádně roztočili na pouti všechny české groše. Za zvuku chorálů jsme ukázali, že se nikoho a ničeho nebojíme, ani té největší tmy na stezce odvahy. A co vlastně ta dobytá území? Ta jsme chránili do poslední chvilky, dokonce svýma holýma rukama jsme postavili vozové hradby, abychom zabránili dalším nepřátelským útokům. Nakonec jsme si ještě skočili dobýt hrad Karlštejn za pomoci vodovodu. Jediné, co nám tedy zbývalo, byla obrovitánská oslava na počest všech vítězství a získaných území v Nakolickém království. A ptáte se, ktož sú boží bojovníci? My jsme boží bojovníci!
Tak zas příští rok na začátku prázdnin AHÓÓÓJ!!!
Více také na www.nakolice.cz; http://ldt-nakolice-1beh.rajce.idnes.cz/ a Facebooku „LDT Nakolice I.běh“.
Za 1. běh LDT Nakolice Pavlína Fenclová