ZMĚNA DOPRAVY DĚTÍ NA TÁBOR A ZPĚT - podrobnosti najdete v sekci Aktuální informace
Publikováno: 21.11.2018
Odysseovy cesty
2018
Stanislav Brůha
1. Loď, 2. Bramborákusové, 3. Hawajané, 4. Bohové Země Lotofagů, 5. Lžičkiové, 6. Myrmidoni
Kdo z vás se může pochlubit tím, že byl ve starověkém Řecku? Že se plavil ve flotile slavného Odyssea, krále ithackého? Troufnu si říci, že až na pár šťastlivců z 1. běhu LDT Nakolice nikdo. Cestu z jeho rodné Ithaky do Tróji a zpět s ním podstoupili námořníci šesti korábů.
Posádka první galéry plula na Lodi s velkým L v čele s kapitánem Noelfínem a druhy Kuřákem (tím malým, žlutým od rodičů Drůbežích) a Hřebcem. Druhá triéra se jen tak tak nepotopila, jak byla naložená krásnými, voňavými a hlavně chutnými bramborami. Vezli je Bramborákusové. Těm velel velký milovník bramborové kaše David Tomáškionisis. O přípravu tohoto vynikajícího pokrmu se staralo duo Míšus Stiborus a Matějus Fenclíkus. Mořští vlci Hawajané si oblékli střapaté sukně nejrůznějších barev, které byly nádhernou ozdobu jejich plavidla, viditelného na vlnách několik mil daleko. Vedla je Odvážná Vaiana společně s kohoutem Hei Heiem a polobohem Mauím. Dalším vznešeným osazenstvem v oděvech nadpozemsky bílé barvy, zahalených sladkou vůní lotosů, byli Bohové Země Lotofagů. O tuto veslici se staral bůh Vašus Lotus doprovázený bohyněmi Analopé a Afrokačkou. Co by to bylo za výpravu, kdyby si mořeplavci nedokázali poradit ale naprosto se vším? Nejbystřejší koumáci si říkali Lžičkiové a jejich kormidlo pevně třímal slavný Ahmedus. S naplivnutím posvátné lžičky mu pomáhali Alexus a Kikiminimus. Šestá galera byla plná silných bojovníků zvaných Myrmidoni. Řídil je zkušený válečník Achilleus se svými oddanými přáteli Patroklem a Briseovnou.
Hlavním úkolem všech lodníků bylo chránit Odyssea na daleké cestě plné nejhrůznějších léček, které si jen člověk dokáže představit. Bohové sesílali bouře, nebo naopak vládli úplným bezvětřím, a tak překonání oceánu nebylo vůbec jednoduché. V příznivém počasí se mohli námořníci častokrát osvěžit v mořských vodách, pokud je tedy zrovna nehnali Bohové svými prudkými větry.
Jakmile členové výpravy dorazili do Tróji, čekal je první úkol – stavba koně. Ten musel být originální, přenosný a zároveň schopný vydržet nehybně stát i několik dní. Navíc bylo nutné, aby v něm byli schováni vojáci z jednotlivých triér. Ti se nesměli před Trójany prozradit. Nejhezčí koně zůstali vystaveni před hradbami dobytého města.
Při zpáteční plavbě foukal prudký vítr a zanesl lodě ke břehům mnoha ostrovů. Pusté byly prozkoumány a následně obsazeny členy jednotlivých posádek. Na některých však čekaly nástrahy připravené samotnými Bohy.
Na první zastávce uvěznil v jeskyni celé loďstvo jednooký obr Polyfémos. Naštěstí se podařilo Kyklopa lstí oslepit a odvést jeho pozornost rozmanitými zvuky. Marně tápal po své kořisti, všichni dokázali včas utéct do bezpečí.
Další ostrov vypadal zcela neobydleně. Velitelé korábů se proto vydali na obhlídku s cílem prozkoumat jeho velikost. Po pár hodinách se však žádný z nich nevracel, a tak se je námořníci vydali hledat. Při setkání s domorodcem zjistili, že se nachází v zemi kmene Lotofagů, který uctíval sladké a voňavé květy lotosů. Ten, kdo jen ucítil jejich omamné aroma, nebo dokonce ochutnal lahodný lotosový sirup, už nikdy nechtěl odejít. Naštěstí mořeplavci získali kouzelný lektvar, díky němuž se dostali z ostrova pryč.
Svou odvahu cestovatelé prokázali při dalekém nočním putování do podsvětí za slepým věštcem Teiresiem, který prorokoval: „Do rodné Ithaky se dostanete pouze skrze mořskou úžinu, ve které na jedné straně číhá nestvůra Skylla a na druhé Charybda.“ I tento obtížný úsek se podařilo flotile proplout bez jakékoliv újmy.
Jedním z posledních úkolů bylo odolat vábení Kalipsó a její početné družině spanilých nymf. Důležité bylo přesné načasování cesty k nim, získání povolení k odchodu od boha Herma a návratu zpět na loď. Nikdo z účastníků nesměl během zkoušky vydat ani hlásku. Vítězům se podařilo projít trasu v obou směrech s odchylkou pouhých několika vteřin od původního odhadu.
Osud jim přinášel plno dalších nástrah. Museli uniknout obrům Lidožroutům nebo vyluštit šifru kouzelnice Kirké, aby se z nich nestalo stádo prasat. Na konci daleké plavby se Odysseus dostal za svou milovanou Penelopé a náležitě ocenil pomoc všech hrdinů, bez nichž by byl pohřben v temných hlubinách oceánu.
Z výpravy jsme si přivezli spoustu zážitků, na které budeme ještě dlouho vzpomínat.
Tak zase za rok ahóóój! 🙂
Více také na www.nakolice.cz; https://ldt-nakolice-1beh.rajce.idnes.cz a facebooku „LDT Nakolice 1. běh“.